Február
Nagyban függ az időjárástól, milyen teendőkkel kell számolnunk februárban. Tapasztalat szerint még nincs itt az ápolási munkák ideje-főleg nem, ha még be van fagyva a tó. Mihelyt azonban melegszik az idő, indulhat a szezon. A külső hőmérséklettől függően a hónap végén akár már ki is hajthatnak az első növények, a tóparti évelőkön pedig megjelenhetnek az első virágok.
- Óvatosan távolítsuk el a tóparti évelő virágok és díszfüvek elhalt részeit, még mielőtt kihajtanának.
- Ha kő vagy fa járólapokból kirakott ösvény vezet a körül, ellenőrizzük, hogy szilárdan a helyükön vannak-e a lapok.
- Ha az időjárás engedi, a hónap vége felé szedjük fel a befagyás gátlót.
- Halásszuk ki a vízből az elhalt növényi részeket, még mielőtt a fenékre süllyednének.
- Visszavághatjuk a nádat és a többi magasabb termetű fűfélét, amelyeknek a vízszellőztetés miatt hagytuk meg télire a zsombékjait.
- Hozzuk elő a téli helyéről a tószivattyút, ill. a szökőkutat, ha van; és helyezzük el ismét a tóban. Előtte egy vödör vízben ellenőrizzük, hogy működnek-e.
- Napközben több órára működtessük a vízesést és a patakot, hogy mozgassuk át, oxigénnel dúsítsuk fel a tó vizét.
Január
Az év első hónapjában az időjárás nem sok munkát követel a kerti tó körül. Bár az utóbbi időszakban sokszor volt enyhe a tél, az éghajlatunkon mégis mindig számolni kell vele, hogy akár vastag jégréteg is beboríthatja a tavunkat.
- Ellenőrizzük, hogy a helyén van-e a befagyás gátló; elektromos berendezés esetén pedig a hőmérséklet-szabályozóra nézzünk rá naponta.
- Ellenőrizzük a levegőztető szivattyút vagy a membránszivattyút, mert ha megfagy a kilépő kondenzvíz, az tönkre teheti a kicsi szivattyúkat.
- A parton feltorlódó jégpáncél veszélyeztetheti a meder peremének épségét, ezért óvatosan távolítsuk el.
- Ha hó esik a befagyott tó jegére, akkor azt távolítsuk el, hogy több fény jusson át a jégen. A felszín legalább 1/10-e legyen hómentes.
Hírek
Tavacska naptár - Április
Április
Már egyre több növény ébred fel a téli nyugalmából, és örvendezteti meg a virágpompájával. A tó napról napra egyre érdekesebb, mert a növényzet és az állatvilág is egyre fejlődik. Ilyen korra már lerakta tojásait a legtöbb kétéltű és vizi rovar, sőt a lárvák egy része is kikelt már. Megindul az élet a vízben és a víz körül.
- Rendszerint nem kell már éjszakai fagyokra számítani, beüzemelhetjük a csobogókat, habosító fúvókákat.
- Ilyenkor különösen bőséges a kínálat a vízinövényekből. Ha eddig nem telepítettünk még, akkor áprilisban hozzuk be a lemaradást.
- Négy hét használat után, feltétlenül tisztítsuk ki a tószivattyú szűrőszivacsát.
- Erősen száll a pollen és sárgásbarna fátyolos bevonatot hagy a vízfelszínen. Nagyon finom szövésű merítőhálóval húzzuk le, hogy ne dúsuljon fel a tápanyag a vízben.
- Tegyünk szűrőt a tó túlfolyójára, nehogy a tólakók is belekerüljenek.
- Április végén, május elején, már nyugodtan, megvehetjük a trópusi vízinövényeket.
- Rendszeresen, 14 naponta ellenőrizzük a vízminőséget (egyszerű kivitelű felszerelés is elég hozzá).
Forrás: (Peter Hagen-Martin Haberer) Kerti tavak, Kiadja a Cser kiadó