A saját tervezésű és építésű kerti tavaknál az egyik fontos szempont a vízforgató pumpa/szivattyú helyes megválasztása.
Hogyan válasszunk helyesen szivattyút?
Ehhez szükséges tudni, hogy miképpen kell kalkulálni a vízforgatási mennyiséggel. A szakirodalom a következőt javasolja:
Abból kell kiindulni, hogy a tó összes vizét naponta ötször át kell forgatni. Ezt a meg kell szorozni a tóban lévő liter mennyiséggel. A kapott értéket a nap 24 órájával el kell osztani.
Ebben az esetben azt feltételezzük, hogy a nap minden szakában működtetjük a pumpát/szivattyút. Nézzük meg ezt egy példa számítással:
Van egy 5000 literes tavunk, amely mennyiséget napi 5 alkalommal át kell forgatni, tehát 5000 x 5 = 25.000. Ezt a nap 24 órájára elosztva, óránként 1041 liter vizet kell forgatni.
Érdemes azonban úgy számolni, hogy a legmelegebb 12-15-óra közötti időszakokban nem tanácsos, legfőképpen a kis tavak vizét forgatni, mivel az úgy gyorsan felmelegszik. Tehát inkább 20-21 órára kell elosztani a vízforgatást. Ebben az esetben viszont egy 1200 liter/óra teljesítményű szivattyúra van szükség egy 5 m3-es tó megfelelő vízforgatásához.
Fontos!
Amennyiben a kerti tó víztisztását, külső szűrővel végzi, úgy ne feledje, hogy a tószűrő berendezéseknek a nap 24 órájában működniekell. Csak állandó vízmozgás és folyamatos oxigénutánpótlás mellett maradnak éáletben a szűrő belsejében élő mikroorganizmusok. Álló vízben ezek a hasznos élőlények, elpusztulnak.
Forrás: Kerti tavak, Cser kiadó
- Először jelölje ki a meder peremének helyét néhány karó, vagy egyéb jelölő megoldással;
- A jelölt formán belül ássa ki a formának megfelelő gödröt. A meder mélyebb pontját ássa ki elsőnek és belülről haladjon kifelé a mederformát modellezve. a medret nagyjából 10cm-el ássa mélyebbre és tágasabbra a kész tómederhez képest;
- A kiásott meder aljából távolitsa el a nagyobb köveket. A gödör alját 10cm vastagon szórja be homokkal, hogy könnyebben vízszintezni lehessen a tómedret a talaj szintjéhez, és hogy a gödör alján lévő egyenetlenségeket kiegészítse;
- Amikor sikerült a vízszintezés, akkor a gödör és a kész tómeder fala közötti rést fel kell tölteni homokkal, majd vízzel belocsolni, hogy a homok könnyebben bejusson az alsóbb helyekre, ezzel megtámasztva a tómedret.
- Mielőtt teljesen feltöltené vízzel a tómedret, helyezze el a növényeket a tervezett helyükre. A vízzel való feltöltés után, a természet hamarosan birtokba veszi az új tavat.
