Február
Nagyban függ az időjárástól, milyen teendőkkel kell számolnunk februárban. Tapasztalat szerint még nincs itt az ápolási munkák ideje-főleg nem, ha még be van fagyva a tó. Mihelyt azonban melegszik az idő, indulhat a szezon. A külső hőmérséklettől függően a hónap végén akár már ki is hajthatnak az első növények, a tóparti évelőkön pedig megjelenhetnek az első virágok.
- Óvatosan távolítsuk el a tóparti évelő virágok és díszfüvek elhalt részeit, még mielőtt kihajtanának.
- Ha kő vagy fa járólapokból kirakott ösvény vezet a körül, ellenőrizzük, hogy szilárdan a helyükön vannak-e a lapok.
- Ha az időjárás engedi, a hónap vége felé szedjük fel a befagyás gátlót.
- Halásszuk ki a vízből az elhalt növényi részeket, még mielőtt a fenékre süllyednének.
- Visszavághatjuk a nádat és a többi magasabb termetű fűfélét, amelyeknek a vízszellőztetés miatt hagytuk meg télire a zsombékjait.
- Hozzuk elő a téli helyéről a tószivattyút, ill. a szökőkutat, ha van; és helyezzük el ismét a tóban. Előtte egy vödör vízben ellenőrizzük, hogy működnek-e.
- Napközben több órára működtessük a vízesést és a patakot, hogy mozgassuk át, oxigénnel dúsítsuk fel a tó vizét.
Január
Az év első hónapjában az időjárás nem sok munkát követel a kerti tó körül. Bár az utóbbi időszakban sokszor volt enyhe a tél, az éghajlatunkon mégis mindig számolni kell vele, hogy akár vastag jégréteg is beboríthatja a tavunkat.
- Ellenőrizzük, hogy a helyén van-e a befagyás gátló; elektromos berendezés esetén pedig a hőmérséklet-szabályozóra nézzünk rá naponta.
- Ellenőrizzük a levegőztető szivattyút vagy a membránszivattyút, mert ha megfagy a kilépő kondenzvíz, az tönkre teheti a kicsi szivattyúkat.
- A parton feltorlódó jégpáncél veszélyeztetheti a meder peremének épségét, ezért óvatosan távolítsuk el.
- Ha hó esik a befagyott tó jegére, akkor azt távolítsuk el, hogy több fény jusson át a jégen. A felszín legalább 1/10-e legyen hómentes.
Tavak szűrése
A tószűrőkről röviden
A tószűrő egy kerti tó elengedhetetlen tartozéka, főleg akkor, ha halak is élnek benne, mivel egy mesterséges tóban nem alakulnak ki azok a mechanizmusok, amik egy természetes tóban alapesetben megvannak.
A tószűrő feladata a tóban megjelenő szennyeződések, salakanyagok és a különböző algafajták eltávolítása. Ha a tóban élő növények nem tudják megtisztítani a tó vizét a szennyeződésektől, akkor érdemes beszerezni egy tószűrőt, hiszen ez könnyedén szinten tudja tartani a vízminőséget. A szűrőnek tavasztól őszig folyamatosan aktívnak kell lennie. A szűrőanyag mechanikai, illetve biológiai; előbbi a nagyobb szennyeződéseket szűri ki a vízből, az utóbbi pedig a halak salakanyagai miatt megjelenő káros vegyületeket bontja le.
Amennyiben tószűrőt szeretne vásárolni, tekintse meg kínálatunkat, és rendeljen csupán néhány kattintással, ha pedig kérdése lenne, vegye fel velünk a kapcsolatot megadott elérhetőségeinken!
Ne feledkezzünk meg a tószűrőről sem!
A kerti tavak tulajdonosai sokszor bizonytalanok, hogy szükséges-e a tó vizének tisztaságához bármilyen plusz berendezés, vagy bízzák inkább az egészet a természetre. Ha nem fontos a kristálytisztaság, akkor nem kell tószűrőre költeni, azonban ha igen, akkor feltétlenül!
A halaknak és a növényeknek nincs szükségük arra, hogy a víz átlátható legyen, viszont különleges látvány, ha a halak mozgását követni tudjuk, az algásodás pedig a másik probléma, ami szükségessé teheti a szűrést. Ha nem sikerül megelőzni a problémát, és vegyszerrel kell kiirtani az algát, akkor a tószűrő elengedhetetlen, mert az elpusztult alga bomlásnak indul.
Kisebb tavakban elég lehet egy nagyobb szűrőfelületű szökőkút is, de 4-5 köbméter fölött érdemes egy tószűrőt elhelyezni. Ma már többféle eszköz közül lehet kiválasztani a megfelelőt, de fontos a vásárlás előtt alaposan utánanézni a technikai információknak, mert ami az egyik tóba megfelel, az egy másikban lehet, hogy nem lesz elegendő.
Amennyiben tószűrőt szeretne vásárolni, tekintse meg választékunkat, kérdés esetén pedig vegye fel velünk a kapcsolatot megadott elérhetőségeinken.