Február
Nagyban függ az időjárástól, milyen teendőkkel kell számolnunk februárban. Tapasztalat szerint még nincs itt az ápolási munkák ideje-főleg nem, ha még be van fagyva a tó. Mihelyt azonban melegszik az idő, indulhat a szezon. A külső hőmérséklettől függően a hónap végén akár már ki is hajthatnak az első növények, a tóparti évelőkön pedig megjelenhetnek az első virágok.
- Óvatosan távolítsuk el a tóparti évelő virágok és díszfüvek elhalt részeit, még mielőtt kihajtanának.
- Ha kő vagy fa járólapokból kirakott ösvény vezet a körül, ellenőrizzük, hogy szilárdan a helyükön vannak-e a lapok.
- Ha az időjárás engedi, a hónap vége felé szedjük fel a befagyás gátlót.
- Halásszuk ki a vízből az elhalt növényi részeket, még mielőtt a fenékre süllyednének.
- Visszavághatjuk a nádat és a többi magasabb termetű fűfélét, amelyeknek a vízszellőztetés miatt hagytuk meg télire a zsombékjait.
- Hozzuk elő a téli helyéről a tószivattyút, ill. a szökőkutat, ha van; és helyezzük el ismét a tóban. Előtte egy vödör vízben ellenőrizzük, hogy működnek-e.
- Napközben több órára működtessük a vízesést és a patakot, hogy mozgassuk át, oxigénnel dúsítsuk fel a tó vizét.
Január
Az év első hónapjában az időjárás nem sok munkát követel a kerti tó körül. Bár az utóbbi időszakban sokszor volt enyhe a tél, az éghajlatunkon mégis mindig számolni kell vele, hogy akár vastag jégréteg is beboríthatja a tavunkat.
- Ellenőrizzük, hogy a helyén van-e a befagyás gátló; elektromos berendezés esetén pedig a hőmérséklet-szabályozóra nézzünk rá naponta.
- Ellenőrizzük a levegőztető szivattyút vagy a membránszivattyút, mert ha megfagy a kilépő kondenzvíz, az tönkre teheti a kicsi szivattyúkat.
- A parton feltorlódó jégpáncél veszélyeztetheti a meder peremének épségét, ezért óvatosan távolítsuk el.
- Ha hó esik a befagyott tó jegére, akkor azt távolítsuk el, hogy több fény jusson át a jégen. A felszín legalább 1/10-e legyen hómentes.
Hírek
Tavacska naptár - Március
Március
A március az egyik leg eseménydúsabb hónap a kerti tó életében. Nemcsak azért, mert sok növény már virágozni kezd ilyenkor, hanem azért is, mert a gondok is elkezdődnek. A fény egyre több, a hőmérséklet egyre nő, pillanatnyilag viszont még hiányzik a tápanyagfogyasztó növényzet, ezért robbanásszerűen szaporodásnak indulnak az egysejtű algák; zavarossá téve az addig tiszta vizet.
- Március folyamán tegyük teljesen rendbe a tavat, de közben figyeljünk a kétéltűek petéire! ( A növényeken láthatók a peték alkotta fonalak vagy csomók). A felesleges és a kihajló növényeket távolítsuk el, mielőtt túlnövik a tavat. Ha vízi- vagy mocsári növényt távolítunk el, ne feledjük, hogy sok tólakónak ez a búvóhelye. Mielőtt kivesszük a növényt, a rajta lévő állatokat tegyük vissza vízbe.
- Kutassuk végig a tópartot, nem nőtt-e ki a vízinövények gyökere - ez ugyanis a vízveszteség egyik forrása.
- Járjuk körül a partvonalat, ellenőrizzük, hogy működik-e a hajszálcsöveket lezáró gát, és szükség esetén javítsuk ki.
- Egyenlítsük ki a perem szintkülönbségeit, és szükség esetén ilyenkor javítsuk meg a szigetelést, még mielőtt újra benövi a növényzet.
- Takarítsuk ki azokat a részeket, ahol fennáll a veszélye, hogy földdel vagy növényi részekkel töltődik fel az egyébként működő kapillárisszállal rendelkező tó.
- Nagy nyomással mossuk le a dekorációs elemeket, majd helyezzük vissza őket a tóba. A mohák és a zuzmók nem károsak, ellenkezőleg, tehát még véletlenül se irtsuk ki azokat.
- Nézzük végig a vízi és a vízparti növényzetet, adott esetben ültessünk újakat, gondoskodjunk a fajgazdagságról. Ha lehet, ne használjunk tóföldet, hanem közvetlenül a tóba ültessünk.
- Az időjárástól függően március közepén-végén tegyük vissza a tószűrőt a helyére.